Szpieg – na czym polega jego praca.

Agenci nie mogą natomiast narzekać na zarobki. Nie dość, że otrzymują wysokie pensje na stanowiskach w placówkach dyplomatycznych czy firmach szpiegowanych, to dodatkowo pobierają wynagrodzenie za szpiegowanie. Czy ryzyko jest więc adekwatne do korzyści? Wszystko zależy od twojego zapotrzebowania.

Zastanawiałeś się kiedyś jak pracuje prawdziwy szpieg? Wielu z nas wyobraża sobie ludzi wykonujących tę profesję jako zamożnych, eleganckich mężczyzn, otoczonych pięknymi kobietami, sportowymi autami i drogimi alkoholami. Prawda jest jednak trochę inna. Spójrz na czym polega praca agentów!

Kim tak naprawdę jest szpieg? Zawód ten jest stary jak świat. Zajmuje się wyszukiwaniem, analizowaniem i przejmowaniem tajnych informacji. Może działać zarówno w polityce międzynarodowej, krajowej, jak i w przemyśle czy usługach.

Jak zostać szpiegiem?
Szpieg musi być osobą idealną do przeprowadzenia danego zadania. Jeżeli ma zbierać informacje z innego kraju, to obowiązkowo musi znać język kraju do którego jedzie. Najlepiej, żeby miał już doświadczenie w pracy, do której zostanie delegowany (szpieg nie jedzie jako osoba bezrobotna, musi się czymś zajmować). Ponadto musi brać pod uwagę, że sam może być podsłuchiwany jako obcokrajowiec. W podstawowym wyposażeniu szpiega powinny znajdować się wykrywacze podsłuchów!
Najczęściej szpiedzy pracują w placówkach dyplomatycznych. To świetna podkładka i zabezpieczenie. Ewentualne wykrycie przez kontrwywiad skutkuje relegowaniem z danego kraju. Gorzej, jeżeli agent wysyłany jest do kraju należącego do tzw. terrorystycznych lub ogarniętych wojną. Tam dekonspiracja może grozić nawet śmiercią!
Szpiegowanie dla innych firm oznacza mozolne przejście całego procesu rekrutacji w przedsiębiorstwie, które chcemy prześwietlić. Zagrożenia? Tu więzienia unikniesz, ale narażasz się na kary finansowe i – co chyba oczywiste – wyrzucenie z pracy. W takim przypadku zastosowanie dyktafonów szpiegowskich, czy standardowych podsłuchów radiowych pozwala zachować anonimowość w razie znalezienia podsłuchu.
Osoba o wielu twarzach
Wśród szpiegów można wyróżnić kilka typów. Są nimi specjalnie wyszkoleni do zawodu żołnierze wywiadu, którzy wykonują wymienione wyżej misje na terenie krajów niebezpiecznych. Mogą być to również niezadowoleni z funkcjonowania i życia obywatele danego kraju, przekazujący informacje za korzyści majątkowe lub dla idei.
Ciekawym typem agenta jest tzw. szpieg uśpiony. Pracuje on przez lata normalnie, żeby na rozkaz rozpocząć tematyczną misję.
Jakie życie ma szpieg?
Tu na pewno cię zaskoczymy! Szpieg nie ma wcale bardzo życia, przeważnie nie różni się ono od życia innych osób pracujących na terenie danego obszaru. Na tym bowiem polega jego funkcjonowanie. Jeżeli zachowywałby się jak James Bond, to wydobywanie informacji nie byłoby dla niego takie proste.
Agencje rekrutujące szukają osób, które nie wyróżniają się wśród innych pracowników. Muszą mieć jednak takie cechy jak dyskrecja, umiejętność pracy w ogromnym stresie i reagowanie w newralgicznych momentach. Jeżeli chcesz pracować jako szpieg, to musisz błyskawicznie wymyślić sobie alibi, dlaczego jesteś w biurze swojego dyrektora, a nie na stanowisku pracy. Jeżdżenie drogimi autami czy stawianie wykwintnych alkoholi wśród innych pracowników też nie będzie raczej dyskretne.
Agenci nie mogą natomiast narzekać na zarobki. Nie dość, że otrzymują wysokie pensje na stanowiskach w placówkach dyplomatycznych czy firmach szpiegowanych, to dodatkowo pobierają wynagrodzenie za szpiegowanie. Czy ryzyko jest więc adekwatne do korzyści? Wszystko zależy od twojego zapotrzebowania.